BUL – DUM OYUNU

Emeğe saygı ve kanala destek için YouTube kanalımıza abone olmayı ya da sitemizdeki reklamlardan bir tanesine tıklamayı unutmayın.

BUL – DUM OYUNU Sorular Nasıl Cevaplandırılır ?

– Resmi verilen kelimenin hecelerini bulun. Bu soruda resmi verilen kelimenin heceleri oyun alanında iki farklı yere dağılmıştır. Bunları bulup bul, dum kartları ile işaretlenmeli. (örnek 3)

– Cümle sorularında cümledeki kelimeler oyun alanında iki farklı yere dağılmıştır. Bu kelimeler hangi iki alandaysa bul,dum kartları ile işaretlenmeli. (kelime sayısı 3 – 4 olduğu için her alanda birer kelime işaretlenmesi yeterlidir. (örnek 2)

– Aynı hece iki kez sorularında aynı hece kullanılarak hazırlanmış kelimeler vardır; dede, baba gibi. Oyuncu bu soruyu görünce oyun alanında bulunan ilgili kelimenin yazısını ve ilgili resmi bulup işaretlemeli. (örnek 6)

– Ortak hece sorularında kelimenin sonundaki hece ile başka bir kelimenin sonundaki hece aynıdır; ma-sa, sa-at gibi. Bu sorular ma-sa-at şeklinde sorulmuştur. Oyuncu bu kelimelerin resimlerini oyun alanında bulup işaretlemeli. (örnek 5)

– Benzer bölümler sorusunda bazı kelimelerde sadece bir harf değişince anlam değişikliği oluyor; pen-cere, ten-cere ya da kili-m, kili-t gibi. Bu kelimelerin verilmeyen kısımları oyun alanından bulunup işaretlenmeli. (örnek 4)

– Başı ve sonu aynı kelimelerde ise 3 harfli başında ve sonunda aynı harfler olan kelimeler kullanılmıştır. Bu sorular cevaplanırken kelimenin yazısı ve ilgili resim oyun alanında bulup işaretlenmeli. (örnek 1)

Videomuzda yer alan oyuna ulaşmak için;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*