HAYAT BİLGİSİ – BİREYSEL FARKLILIKLARIMIZ


İlkokul 2. sınıf Hayat Bilgisi dersi Okulumuzda Hayat ünitesi Bireysel Farklılıklarımız konusunu içeren bir oyundur.

Çevremizdeki insanlara baktığımızda farklı farklı olduklarını görürüz. İnsanların göz rengi, ten rengi, saç rengi, boy uzunluğu, kilosu ve bir çok fiziksel özelliği farklı olabilir. İnsanların farklılıklarına saygı duymalıyız.

İnsanlar farklı alanlara ilgi duyabilirler. Bu durum normaldir. Arkadaşlarımızla vakit geçirirken onların ilgi duyduğu alanlarda da etkinlikler yapabiliriz.

İnsanlar farklı yeteneklere sahip olabilir. Bizlerde farklı etkinliklere katılarak yetenekli olduğumuz konuları bulabiliriz. Arkadaşlarımızı yetenekli oldukları konularda cesaretlendirmeliyiz. Arkadaşlarımızı yetenekli olmadıkları konularda üzecek şekilde davranmamalıyız.

İnsanlar bir takım sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu sebeplerden dolayı farklı yardımcı araçlar kullanabilirler. Gözü iyi görmeyen insanların gözlük, işitme problemi yaşayan insanların işitme cihazı, yürüme sıkıntısı yaşayan insanların koltuk değneği veya tekerlekli sandalye kullanması normaldir. Bu durumda olan insanları üzecek, kusurlarıyla alay edecek davranışlarda bulunmamalıyız. Bu durumda olan arkadaşlarımızın sağlık cihazlarına ya da aletlerine zarar verici hareketlerden kaçınmalıyız.

Oyunu oynamak ve oyundaki sıranızı görmek için isminizi yazarak oyuna başlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.