İSTEK VE İHTİYAÇLARIMIZ


İlkokul 2. sınıf Hayat Bilgisi dersi “Evimizde Hayat” teması “İSTEK VE İHTİYAÇLARIMIZ” konusunu içeren bir oyundur.

Gün içerisinde yaşamımızı sürdürebilmemiz için karşılamamız gereken her şey temel ihtiyacımızdır. Beslenme, barınma, giyinme temel ihtiyaçlarımızdır. Eğitim görmek, oyun oynamak, arkadaş edinmek, gezilere katılmak sosyal ihtiyaçtır. Sosyal ihtiyaçlar karşılanmazsa yaşamımız tehlikeye girmez. İstek bir şeye duyulan özlemdir. Giyinmek için kullanılabilir kıyafetlerimiz varken yeni giyecek almak istektir. İsteklerimizin karşılanması bize mutluluk verir. Ancak isteklerimizi karşılanmazsa da hayatımız devam eder.

İsteklerimizi aldırma konusunda ısrarcı olmamalıyız.

Alışveriş yapılırken öncelikle temel ihtiyaçlarımız alınmalıdır. Daha sonra sosyal ihtiyaçlarımız karşılanmalı, en son isteklerimize yer vermeliyiz.

Beslenme ihtiyacımızı giderirken sağlıklı yiyecekler tercih etmeliyiz. 

Giyinme ihtiyacımız için mevsime uygun kıyafetler tercih etmeliyiz. Sağlığa zarar vermeyecek maddeden yapılmış kıyafet almalıyız. Önceliği ihtiyacımız olan kıyafete vermeliyiz.

Barınma ihtiyacımız için bizi dışarıdaki tehlikeden, sıcak ve soğuktan koruyabilecek bir ev tercih etmeliyiz. Evimizi seçerken iyi bir yaşam kalitesi sunmasına ve aile bütçesine uygun olmasına dikkat etmeliyiz.

İsteklerimiz karşılandığında diğer isteklerimizin karşılanması için çaba gösteririz. İstek ve ihtiyaçlarımızı giderirken öncelik sırasına dikkat etmeliyiz.

Oyuna başlamak için aşağıdaki bölüme bir isim yazınız. Oyuna başlayamadıysanız videoyu izleyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.